קבוצות רכישה – מה כדאי לדעת ?

בזמן האחרון אנו שומעים על עוד ועוד קבוצות רכישה המתארגנות לרכישת דירות או להרמת מיזמים לבנייה לצורך מגורים. מכיוון שמדובר על חיסכון של 20 עד 30 אחוזים מעלות רכישת דירה אצל קבלן, מוטב לדעת במה מדובר והאם אין כאן סכנות או עיזים שלא ראינו אותם עם כניסתנו לקבוצת הרכישה שלנו. כמו שאומרים: יש לקרוא גם את האותיות הקטנות כדי להיות בטוחים שההליכה היא באמת לעבר חיסכון ניכר ולא לעבר כאב ראש גדול.

מאת: דוד רפאל

מהי בעצם קבוצת רכישה בתחום הנדל"ן ?

קבוצת רכישה בתחום הנדל"ן היא התארגנות של אנשים פרטיים עבור רכישת קרקע והקמת פרוייקט נדלנ"י ללא קבלן. לאחר שהקבוצה מוקמת היא מתחילה בחיפוש קרקע לרכישה לצורך בנייה, ולאחר שבדקה את כל האישורים הנחוצים הקבוצה מתקשרת עם אדריכל וקבלני משנה כדי להתחיל להניע את המיזם לקראת בנייה. קבלני המשנה הם עובדים של קבוצת הרכישה ולא להיפך. בניית הבניין והדירות נעשית על ידי קבוצת הרכישה ולא על ידי הקבלנים המבצעים.

לאחר מציאת הקרקע ורכישתו נרשם כל חבר בקבוצה כבעלים של הקרקע ושמו נרשם בטאבו. כמו כן נרשמים הסכמי שיתוף הפעולה בין חברי הקבוצה השונים. לאחר מכן פונים חברי הקבוצה לטפל בכל הפרטים המרכיבים את הפרוייקט. וועד הפעולה של הקבוצה מוציא מכרז לקבלנים ומנהל משא ומתן איתם וגם את ההשגחה על הבנייה בפועל.

קבוצות רכישה – כיצד מחלקים את ההדירות ?

החלוקה הראשונה נעשית לפי מחירי הדירות וכמה שילם כל אחד מהחברים בקבוצה. כאשר מדובר על דירות זהות בגודל ובמחיר נערכת הגרלה שמקובלת על כל חברי הקבוצה. כל חברי הקבוצה פעילים בהחלטות לגבי הפרמטרים השונים של הבנייה כולל המראה החיצוני של הבניין החלקים הפנימיים של הלובי, המרתף והחנייה וגם בכל המרכיבים הקשורים לפנים הדירה הנבנית. גם החלטות לגבי סוג המיזוג בבניין (מרכזי לכולם או לכל דירה בנפרד וכדומה) והחלטות טכניות שונות יש לכל חברי הקבוצה מה להגיד ולהשפיע.

יתרון בחירת השכנים

קבוצת רכישה היא בעצם קבוצה של שכנים לעתיד היוזמים את בניית ביתם המשותף. זכות זו של בחירת שכנים מאד מפתה רבים להיכנס לפרויקטים מסוג זה, וזאת בנוסף לחסכון הניכר בכסף בעלות הדירה הסופית.

התארגנות של קבוצות רכישה אמנם מיטיבה עם חברי הקבוצה ומאפשרת להם להגשים את חלום הדירה שלהם בעלות הרבה יותר נמוכה מרכישת דירה אצל קבלן, אבל הדבר כרוך גם במעורבות מעשית הרבה יותר גדולה ולא כולם ערוכים לעשות זאת.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *