פורסם: הדיירים ישלמו ליזם 500,000 על ביטול תמ"א. איך אפשר להימנע מתביעות?

פרויקטים של תמ"א תופסים נפח חשוב בשוק הנדל"ן הישראלי, זאת למרות המורכבות והבעייתיות שלהם. וטוב שכך, התחדשות עירונית הוא אינטרס של כולם: הדיירים, היזמים – ויותר מהכל המדינה והרשויות המקומיות שצריכות לעודד פרויקטים כאלה.

לצערינו, פרויקטים רבים של תמ"א לא יוצאים לדרך, נתקעים ולפעמים אף מבוטלים, כמו המקרה שהתפרסם החודש, בו יזם זכה בתביעה ע"ס  563,049 ש"ח (פלוס 80 אלף ש"ח הוצאות משפט), כנגד דיירים בחיפה שביטלו הסכם תמ"א, בגין עיכוב בפרויקט.

בית משפט השלום בהרצליה, טען כי החוזה לא בוטל כדין, שכן גם אם היה איחור זניח (שבועיים וחצי) בהגשת הבקשה להיתר בנייה, זה קרה בגלל שבעלי הדירות התמהמהו באישור הבקשה. בנוסף, בית המשפט טען כי הדיירים לא טענו נגד העיכוב בזמן אמת "ובשתיקתם הם אישרו הלכה למעשה את הארכת לוחות הזמנים, ואין הם יכולים להיתלות בדיעבד באיחור זה".

איש הנדל"ן דוד רפאל, בעלים ומנכ"ל של "קבוצת רפאל", טוען כי "תביעות על בסיס תמ"א הן מורכבות וכוללות מספר גורמים. על מנת להימנע מהן, על הדיירים להגיע להבנות והסכמות בין עצמם וטרם חתימה עם יזם, יש לבחון היטב את כל ההיבטים".

בנוסף, מדגיש דוד רפאל כי חוזים יש לקיים בתום-לב. גם לבעלי הדירות יש אחריות, ומוטב שלא יחפשו לעכב ובטח שלא לבטל פרויקטים.

"הסכמי תמ"א טובים הם אינטרס של כולם. זה גם אינטרס של כל הצדדים שהם לא יסתיימו בתביעות הדדיות. זה WIN WIN  אם הפרויקט יסתיים בהצלחה. מדובר בפרויקט ארוך טווח, על כן, יש לצפות מבעלי דירות כמו במקרה זה, שלא יפעלו לביטול הפרויקט, על כל חריגה מלוח הזמנים, שכן הסיכונים וההפסדים בכך יהיו גדולים יותר – כמו שהוכיח המקרה המדובר בחיפה".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *