התחדשות עירונית

התחדשות עירונית

בשנים האחרונות, יוצאים הרבה פרויקטים לפועל של התחדשות עירונית. מה שמגובה בתמיכה של הרשויות המקומיות. העיריה והממשלה. המטרה של הפרויקטים הללו, הינה, הוספת מבנים ויחידות דיור באזורים מסוימים ולהילות את רמת החיים של הדיירים. תושבי הבניינים שנמצאים בפרויקטים אלה, זוכים לשיפור ניכר במצב בנייני המגורים, התשתיות והדירות והיזמים, שמבצעים את הפרויקטים הללו, נהנים מהטבות הקשורות לזכויות בניה והקלה משמעותית במיסוי. למרות שישנם פרויקטים מסוג תמ"א 38 א' המיועדים לחיזוק מבנים והוספת עד שתי קומות בבניין המגורים, ישנם קבלנים שלא ישתלם להם להשקיע היות וישנם בנייני מגורים שהם אינם רווחיים דיים עבור היזמים והקבלנים השונים.

הקשר בין תמ"א 38 להתחדשות עירונית

ניתן לראות, כי בשנים האחרונות עקב חוסר בדיור ומבנים מוזנחים הקיימים שנים רבות בעיר הוקמו פרויקטים של התחדשות עירונית הנקראים תמ"א 38. המטרה היא להוסיף יחידות דיור למבנים שנבנו לפני שנת 1980 וכן, לחזק את היסודות של הבניין, מפני רעידות אדמה הקרבות לאזורנו. תקן זה נקרא תקן 417. אמנם לא כל בנייני המגורים עומדים בפני הקריטריונים הללו, אך דיירי בנייני המגורים שכן עומדים בתנאים הללו, זוכים לשיפור חיים, העלאת ערך הנכס וכן, בניין המגורים שלהם עמיד בפני רעידות האדמה. יש לציין, כי הדיירים אינם משלמים מכספם אלא בתמורה לזכויות בנייה, יזמים שונים מתכננים ובונים להם את הפרויקט.

על פינוי בינוי והתחדשות עירונית

פינוי בינוי הינו סוג נוסף של התחדשות עירונית. בניינים, אשר נמצאו מוזנחים ואין ברירה, אלא להרסם ולבנות תחתם בנייני מגורים גבוהים, אשר יפתרו את בעיית הדיור בישראל. במקרים אלה, שני הצדדים מרוויחים- הדיירים והיזמים. קיים שיפור פני העיר, בזכות הפרויקטים של תמ"א 38 הן בחיזוק המבנים והן בפרויקט פינוי בינוי הנקרא תמ"א 38 ב'. ערים אשר בוצעו בהן התחדשות עירונית, נראות חדשניות יותר ולאט, לאט, עם הזמן, כבר לא ייראו בערים השונות מבנים ישנים ומוזנחים. משרד הבינוי והשיכון, אשר אינו מעניק משאבים כספיים בפרויקטים אלה, מקל במיסוי על הקבלנים והיזמים ובכך, משתלם ליזמים לבנות ולהשקיע בפרויקטים אלה שהופכים להיות רווחיים עם השנים, כאשר יותר תכניות של תמ"א 38, יוצאות לפועל.

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *