המציאות מנצחת את התחזיות: המחירים עולים וגם המכירות

בזמן שכולם מדברים על מיתון, נראה שהמציאות מכתיבה תנאים שונים לחלוטין. יריד הדירות שנערך בשבוע שעבר, הוכיח כי הציבור מעוניין בנדל"ן ומאמין בו כאפיק השקעה לטווח ארוך.

מאת: דוד רפאל

ריבוי המכירות וההתעניינות הרבה, נבעו לא רק מתושבי חוץ (אשר מהווים בד"כ חלק דומיננטי מרכישות הנדל"ן הישראלי בחודשי הקיץ), אלא גם מתושבים מקומיים, מה שגרם להפתעה רבה אף בקרב מארגני היריד עצמם.

לפי היקף המכירות, נראה כי הציבור מאבד את אמונו בפרשנויות החוזרות בשנים האחרונות ומזהירות מפני התפוצצותה של 'בועת נדל"ן', בזמן שכל אזרח רואה כי המחירים ממשיכים להאמיר ואין צעדים דרסטיים אשר נעשים על ידי הממשלה למזעור התופעה.

נוסף על כך, גם האזרחים הגרים בשכירות, מתקשים להתמודד עם עליית מחירי השכירות, מה שהופך את קניית הדירה (במידה ויש בידם סכום ראשוני למשכנתא) למשתלמת יותר. כמובן שגם המשקיעים מצידם, מבינים כי ככל שמחירי השכירות עולים – גם תשואותיהם עולות ואין להם אינטרס לבצע מכירה של נכסיהם הקיימים ולהכניסם אל תוך היצע הנכסים למכירה בשוק.

הדרך היחידה שנותרה להפחתת מחירי הנדל"ן, היא על ידי התערבות של המדינה בתחום והוצאת מכרזים על פי מחיר למשתכן, אשר יודאו מראש כי הבנייה בשטח תסייע להגדלת ההיצע בשוק ותחרות בתחום מחירי הדירות.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ .

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *