דוד רפאל: "מה שבאמת צריך לעשות הוא פינוי בינוי ולא תמ"א 2"

hqdefaultדוד רפאל, בעלים ומייסד של חברת רפאל נדל"ן, התארח בפאנל ששודר בתכנית "מפגש אישי" עם איתן דנציג של רדיו לב המדינה. לצידו התארחו בפאנל ח"כ רועי פולקמן ממפלגת "כולנו" של משה כחלון, ראש העיר גבעתיים רן קוניק, ומומחה להתחדשות עירונית עורך דין גיא פברמן.

בתחילת התכנית דוד רפאל הציג את פעילותה של רפאל נדל"ן והסביר מדוע היא נותנת כרגע את הדגש על בניית נדל"ן מסחרי:

"זה מה שהמשקיעים אוהבים כי יש להם פעמיים רווח – רווח אחד על ההון העצמי שלהם ורווח על התשואה השנתית. מבחינת השקעה זו ההשקעה הטובה ביותר".

דוד רפאל גם ציין מספר פרויקטים גדולים של החברה בתחום הנדל"ן המשרדי – מתחם הצ'ק פוסט בחיפה, מתחמי גולדטק בכפר סבא וברחובות ועוד.

הפתרון לדירה עבור זוגות צעירים

בהמשך התכנית, חברי הפאנל עסקו בסוגיית הקושי של זוגות צעירים לרכוש דירה ראשונה בארץ. אחת ההצעות שעלו הייתה בנייה מאסיבית של 100 אלף דירות לפחות כדי לענות על הביקוש ולהוריד את המחירים. דוד רפאל גילה אחריות והסביר מדוע רעיון זה הוא שגוי מיסודו:

"לעשות 100 אלף יחידות תהיה שגיאה כי זו אובר-בנייה. ברגע שנעשה את זה, המחירים ירדו בצורה משמעותית וזה ישפיע על כל הכלכלה. זה נושא מורכב מאוד. אי אפשר לקחת את הדיור ולהוריד אותו במכה אחת. יש פה כלכלה. צריך איזון מאוד מדוייק".

בנוסף, דוד רפאל הציע לפתור את בעיית הזוגות הצעירים באמצעות מענק של המדינה שיקל עליהם בעת רכישת דירה.

תמ"א או פינוי בינוי?

עוד נושא שעלה במהלך הפאנל הוא מה עדיף – תמ"א 38 או פינוי בינוי? לדעתו של דוד רפאל, פינוי בינוי עדיף מאחר ובאמצעותו כל הצדדים רק מרוויחים:

"מה שצריך לעשות באמת זה פינוי בינוי ולא תמ"א 2. הפינוי בינוי נותן מענה לצרכי ציבור – לבתי ספר, לגבי ילדים. עושים עירוב שימושים. גם העירייה מרוויחה מזה וגם התושבים. אי אפשר לעשות היום תמ"א 2 כי הוא תוקע את העיר עוד יותר".

כדי להקשיב לתכנית הרדיו המלאה לחצו על הנגן המצורף מטה. האזנה נעימה.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *