דוד רפאל בישראל היום

דוד רפאל: "לזוג צעיר לא כדאי לקנות דירה" (מתוך "ישראל היום")

דוד רפאל, המייסד והבעלים של קבוצת רפאל נדל"ן, לקח חלק בכתבה של "ישראל היום" בנוגע לתכנית "מחיר למשתכן" של שר האוצר כחלון.

במסגרת הכתבה, שניסתה להעריך האם התכנית של השר אפקטיבית בפתירת משבר הדיור, התבטא דוד רפאל ואמר כי הוא איננו ממליץ לזוגות צעירים לקנות דירה.

"אדם רוצה בית כי זה הביטחון שלו, אך מבחינה פיננסית אני מציע להשקיע בקניית משרד באזור ביקוש, או קרקע לא חקלאית המאושרת לבניה. התשואה מאד גבוהה, וניתן להכפיל אותה בתוך שנתיים-שלוש. זו הדרך לקנות בית עם כמה שפחות משכנתה".

בנוסף, אמר דוד רפאל כי בעיניו תכנית "מחיר למשתכן" איננה פתרון מספק, זאת בגלל שיש לה מספר וריאציות בעוד השוק צריך כיוון חד משמעי וברור. ריבוי אלטרנטיבות מבלבל את קהל היעד אליו מכוונים את התכנית.

עוד סיבה מדוע לדעתו של דוד רפאל תכנית "מחיר למשתכן" לא עובדת היא קהל היעד אליו היא מכוונת – זוגות צעירים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך וממעמד הביניים.

"ניקח לדוגמה זוגות צעירים. אם זוג צעיר רוצה לרכוש דירה הוא צריך להביא מהבית סכום ממוצע של 400-300 אלף שקלים. מחיר למשתכן נועד לעזור לאנשים ממעמד סוציו־אקונומי נמוך ומעמד הביניים. אך גם הסכום הזה גבוה מדי בשבילם".

הון התחלתי הוא המפתח

אז מה הוא כן הפתרון הנכון לפתירת משבר הדיור? עמדתו של דוד רפאל בעניין היא התערבות של המדינה כדי לסייע בהון ההתחלתי של מי שמעוניין לרכוש דירה ראשונה.

"המפתח להצלחה הוא ההון ההתחלתי. אם המדינה רוצה לעזור היא חייבת לסייע בהון ההתחלתי של הזוגות הצעירים, וכל מי שרוצה לרכוש דירה ראשונה. 400-300 אלף שקלים בלי עזרה מההורים זה סכום לא הגיוני לזוג צעיר".

בפברואר האחרון התראיין דוד רפאל בנושא חשוב אחר בתחום הנדל"ן – תביעות תמ"א וכיצד ניתן להימנע מהן בקלות.

unnamed

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *