רפאל נדל"ן

בעלי מקצוע עיקריים בתהליך בניה

בעלי מקצוע עיקריים בתהליך בניה

אפשר ללמוד לא מעט מתוך סקירה של בעלי המקצוע העיקריים המעורבים בתהליך של יצירה, הקמה או הרכבת מבנה מכל סוג שהוא. בעלי מקצוע מן הסוג הזה צריכים להיות חלק בלתי נפרד מהתהליך ויש למעורבותם משמעות בטיחותית וכלכלית. הם לוקחים חלק בתפקידים שונים בפרויקט ומוסמכים על ידי גופים רשמיים.

בקטגוריה הניהולית, בעלי המקצוע העיקריים בתהליך כוללים את היזם ואת מנהל הפרויקט. היזם אחראי על המימון בעוד המנהל אחראי בפועל על תהליך התכנון והיישום. לא רבים יודעים זאת, אך מנהל הפרויקט ממונה על ידי היזם. הוא משמש בתור הגורם המקשר בין היזם לבין המתכננים, היועצים, המבצעים והמפקחים. לפיכך, תחת מתכננים ניתן למצוא את האדריכל ואת מהנדס הקונסטרוקציה. אדריכל אחראי לתכנון ועיצוב הבניין תוך התאמתו לתקני הבנייה, לעומת מהנדס קונסטרוקציה האחראי על תכנון השלד ויציבותו הסטטית של המבנה.

מי מבצע את התהליך ומי נותן את האישורים?

אי אפשר לבצע את תהליך הבניה ללא קבלן, בנאי ובעלי מקצוע כגון חשמלאי, טייח, טפסן, נגר, צבע, סייד, רצף וכן הלאה. המעורבות שלהם באה לידי ביטוי בכל סוגי הפרויקטים והיא נמשכת החל מהגשת התכנון וקבלת ההיתר ועד פיתוח השטח ועיצוב הפנים. הם מעורבים בתכנון האתר, ביסוס, שלד, עבודות שטח וגימורים.

האישורים על תהליך בניה ניתנים בישראל על ידי הרשות המקומית, פיקוד העורף, מכבי אש, חברת החשמל וגופים רלוונטיים במשרדי הממשלה כמו משרד הבריאות או המשרד להגנת הסביבה. כל מבנה חייב לקבל אישור ותוקף חוקי. מעבר לכך, יש מקרים בהם נוכחות של בעלי המקצוע היא תנאי לקבלת היתר וביצוע הפרויקט. בעלי המקצוע גם נדרשים לשתף פעולה וכך להביא לידי ביטוי את התכניות המוקדמות.

מאת דוד רפאל יזם נדל"ן כבר 25 שנה !

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *